Pogoda klimat i temperatura w Hiszpanii

Pogoda klimat i temperatura w Hiszpanii

Hiszpania jest jednym z najcieplejszych krajów w Europie Zachodniej. Hiszpańska pogoda kształtuje się bardzo obiecująco: średnia ilość słonecznych dni dochodzi tutaj do 260-285.

Przeciętna roczna temperatura na wybrzeżu Morza Śródziemnego wynosi 20°C. Zimą temperatura spada poniżej zera tylko w centralnych i północnych regionach kraju.

Hiszpania | Krajobrazy Balearów
Hiszpania | Krajobrazy Balearów (by hanspoldoja)

Latem temperatura powietrza wzrasta do 40°C i wyżej (od części centralnej do wybrzeża południowego). Na północnym wybrzeżu temperatury nie są już tak wysokie i sięgają około 25°C.

Dla Hiszpanii charakterystyczne jest bardzo znaczne zróżnicowanie klimatyczne wewnątrz kraju i tylko bardzo umownie może być zaliczona w całości do śródziemnomorskiej strefy klimatycznej. Te różnice klimatyczne dotyczą zarówno temperatury, jak i sumy rocznych opadów.

Na skrajnym północnym-zachodzie Hiszpanii klimat jest łagodny i wilgotny ze słabymi wahaniami temperatury w ciągu roku i dużą ilością opadów. Ciągłe wiatry od strony Atlantyku przynoszą dużo wilgoci, zwłaszcza zimą, kiedy panuje mglista, pochmurna pogoda z mżawkami, prawie bez śniegu i mrozu. Średnia temperatura najchłodniejszego miesiąca jest taka sama jak w północno-zachodniej Francji. Lato jest gorące i wilgotne, średnia temperatura rzadko przekracza 16°C. Roczna ilość opadów przekracza 1070 mm, a miejscami sięga 2000 mm. 

Zdecydowanie inne warunki panują w centralnych regionach kraju – na płaskowyżach Starej i Nowej Kastylii oraz w Kotlinie Aragońskiej. W tych rejonach odczuwa się wpływ wyżynno - kotlinowej rzeźby terenu, znacznej wysokości nad poziomem morza oraz powietrza kontynentalnego. Charakterystyczna jest tutaj mała stosunkowo ilość opadów (nie więcej niż 500 mm w ciągu roku) i wyraźne sezonowe wahania temperatury. W Starej Kastylii i na równinie Aragońskiej bywają dosyć chłodne zimy z mrozami i silnymi, porywistymi wiatrami; lato gorące i dosyć suche, chociaż maksimum opadów rocznych przypada właśnie na tę porę roku. W Nowej Kastylii klimat jest nieco łagodniejszy z cieplejszą zimą, ale też z małą ilością opadów. Rolnictwo w tych regionach wymaga sztucznego nawadniania.

Hiszpania | Costa Brava
Hiszpania | Costa Brava (by mdclxvi)

Szczególną pozycję pod względem klimatycznym zajmują położone poza lądem stałym Hiszpanii Wyspy Kanaryjskie. Hiszpańskie wyspy leżące na Morzu Śródziemnym posiadają oczywiście klimat typowy dla tego regionu.

Klimat w Hiszpanii można z grubsza podzielić na następujące strefy:

Klimat atlantycki: na północnym wybrzeżu atlantyckim – Galicja, Asturia, Kantabria, Kraj Basków, Nawarra.
Opady przede wszystkim w zimie, łagodne zimy i lata. W styczniu ok. 10°C, w sierpniu ok. 20°C, opady 1195 mm.

Klimat oceaniczno-kontynentalny: w centrum Półwyspu Iberyjskiego – Kastylia-León, Madryt, La Rioja, Navarra, Kastylia-La Mancha, Estremadura, Andaluzja.
Bardzo chłodne zimy z regularnymi opadami śniegu na północy i gorące lata. Opady głównie zimą.

Kontynentalny klimat śródziemnomorski: Aragonia, Katalonia, Walencja, Murcja, Kastylia-La Mancha i Andaluzja.
Opady występują tutaj głównie na wiosnę i jesienią. Gorące lata i chłodne zimy; dzienne wahania temperatury mogą sięgać 25°C.

Hiszpania | Ávila zalana słońcem
Hiszpania | Ávila zalana słońcem (by kopyshev)

Klimat śródziemnomorski: Katalonia, Baleary, Walencja, Murcja i Andaluzja.
Opady występują przede wszystkim wiosną i jesienią, często w postaci ulew (pierwszy tydzień września). Wilgotność klimatu zmniejsza się z północy na południe: Barcelona 640 mm, Tortosa 524 mm, Walencja 454 mm, Alicante 336 mm, Almeria 196 mm. Temperatury powietrza są zimą łagodne, lato jest gorące, często gorąco-wilgotne.

Klimat górski: Pireneje, Góry Kastylijskie, Góry Kantabryjskie, Góry Iberyjskie i Betyckie Kordyliery. Na tych obszarach występuje klimatyczno-roślinna warstwowość. Temperatura może się wahać zimą od 3-5°C u podnóża gór, do -10°C i niżej na wysokościach ponad 2500 m. W najwyższych regionach gór śnieg utrzymuje się przez cały rok, a temperatura nie osiąga nigdy 0°C.

Klimat subtropikalny: na Wyspach Kanaryjskich.